Written by admin

Ankara Krom

Ankara Krom’unun Kullanıldığı Sektörler

Krom yer kabuğunun doğal taşlarından biridir. Kargümüş, parlak, sert fakat kolay kırılan bir yapıya sahiptir. Krom, başta kimya sanayisi olmak üzere, döküm sanayisi, mutfak, otomotiv, banyo metalleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Kromun en önemli özelliği paslanmaz bir yapıya sahip olmasıdır. Metalürji sanayinde kullanılan kromun en çok işlendiği alan ise paslanmaz çelik yapımında ve ferrokrom üretiminde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Ferrokrom, paslanmaz çelik ve silah sanayisinin en önemli ham maddesidir. Krom kullanıldığı sanayi ürünlerinin paslanmasını ve oksitlenmesini ortadan kaldırmaktadır.

Ankara Kromunun Kullanım Alanları

Krom paslanmaz çelik sektöründe kullanılır ve çelik sanayisinin % 10- % 25 arasında bulunan Cr(Krom) içermektedir. Krom, çeliğin yüzeyine çıkarak kromosit oluşturur ve demirin aşınmasını engeller. Ankara krom kullanıldığı çelik sanayisinde çeliğin krozlanması ve paslanması, aşınma olmasını engelleyerek, çeliğin yüzeyinde su lekesi bırakmayan bir metaldir.

Çeliğin paşa karşı olan direncini arttırır ve krom oranı en yüksek seviyededir. Ankara krom çelik, alyaj, kimya sanayisinde farklı şekilde kullanılır. Krom zırhlı araç yapımında, paslanmaz çelik sanayide, deri kaplamada, metal cilalama, sokak aydınlatma, merdiven korkulukları yapımında, ağır sanayi sektöründe, otobüs ve otobüs duraklarında, uçak ve uzay sanayi de, gemi yapım sanayide, top ve mermi sanayide vs. gibi alanlarda oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Krom Hangi Ülkelerde Bulunur?

Kromun yoğun olarak bulunduğu ülkeler ise; Türkiye, Çin, İsveç, Belçika, Malta ve Ukrayna başta olmak üzere 19 ülkede yoğun olarak bulunmaktadır. Ankara krom ihracatının en fazla bulunduğu ülkenin ilk sıralamasında %84, 49’luk payla Türkiye yer almaktadır. Bu sıralamayı takip eden ülke ise Çin’e yer almaktadır. Çin 19 ülke içinde en önemli krom cevheri konumundadır.

Türkiye 2016 yılı krom ithalatında 131.152 tonluk bir kayıtla ilk sırada yer almıştır. Krom ithalatında ve ham krom cevheri, ferrokrom ve krom kimyasalları ihracatından önemli bir ekonomik gelir elde etmektedir.

Türkiye’nin toplam krom rezervinin 26 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir. Bu krom rezervi Türkiye’nin dış ticarette üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır. Dünya da en çok kromu sanayi alanında kullanan ülke ise Amerika Birleşik Devleti’dir.

0987654321